Jak vybrat nejlepší králíkárnu

Užitkový chov králíků se opět vrací na české venkovy. Chcete s ním začít i vy? To základní, co králíkům musíte poskytnout, je vhodný příbytek.

Dřevěné jednopatrové králíkárny trhu dominují

Určujícím faktorem pro výběr vhodné králičí ubikace je zejména materiál. Králíkárna je nejčastěji dřevěná, vyrobená z měkkého dřeva.

Ačkoli se na trhu setkáte i s plastovým provedením, tato verze je primárně interiérová a slouží spíše jako alternativa klece. Proto si ji většinou pořizují chovatelé zakrslých králíků a případně i morčat, kteří chovají králíky tzv. „na mazlíčka“.

Chovatelé králíků určených na výkrm se tak budou nejspíše chtít uchýlit k nákupu klasické králíkárny s příslušným počtem kotců.

Ten se odvíjí od počtu samců a samic. Samce je potřeba oddělit od samic a je potřeba na každou samici počítat zvláštní kotec. A pozor, pamatujte i na to, že budete odstavovat mláďata. Ta bude navíc nutné ještě rozdělit na samce a samice.

Králíkárny se běžně dělí na jednopatrové a dvoupatrové. Jednopatrové provedení králíkáren je pro chovatele nejpohodlnější, neboť je z pohledu obsluhy a čištění nejméně komplikované. Pořídit lze i dvoupatrovou verzi. Ta by měla být pochopitelně na krátkých nohách, abyste do horních kotců vůbec dosáhli.

Dbejte na dostatek prostoru i ochranu svých zvířat

 Pohodlí, s jistou nadsázkou řečeno, potřebuje i samotný králík. Zvířata by měla mít kolem sebe vždy dostatek místa. Pro velká plemena tak platí minimální velikost kotce 100 x 80 x 70 cm.

Dřevěné králíkárny rovněž disponují speciální úpravu zásobníku na odvod moči a vlhkosti. Díky tomu zůstanou zvířata v suchu a čistotě. Dbejte i na to, abyste je chránili před průvanem. S tím je potřeba následně kalkulovat při hledání vhodného prostoru pro vaši králíkárnu. Mimořádně citliví jsou králíci i na hluk. 

Váš chov je potřeba pochopitelně ubránit i před rozmary počasí, proto by měla být střecha vyrobena z odolného materiálu v podobě hydroizolační krytiny. Chránit je potřeba nátěrem i samotné dřevo, a to pochopitelně výhradně přípravky nezávadnými pro chované živočichy.

Králíkárna

Novinky


Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena