Jak začít s chovem králíků?

Pokud máte v úmyslu chovat králíky, tak si musíte ujasnit, že na sebe berete nemalou odpovědnost a závazek v tom smyslu, že králíci, stejně jako každá jiná zvířata, potřebují každodenní péči - tu Vaši. To je jeden z několika předpokladů pro člověka, který chce s touto náročnou, ale záslužnou činností začít. 

Nesmíte opomenout ani rodinu, která by Vás měla podpořit, cit pro zvířata, čas králíkům věnovaný a v neposlední řadě i trpělivost a klid v případě, že se chov nedaří. Avšak chovat králíky by zřejmě nenapadlo někoho, kdo tyto vlastnosti a věci postrádá. Silně pochybuji, že by na stránku o chovu králíků chodil někdo, kdo má nechuť ke zvířatům (pokud nejsou na talíři).

Proto si myslím, že většina lidí, které chov zajímá, tyto osobní předpoklady splňuje a proto se může zaměřit rovnou na hmotnou stránku - materiální předpoklady.

Sem patří zejména tři věci, bez kterých chov prakticky nemůžeme založit:

Pokud máte možnost opatřit si vhodné plemeno králíků, disponujete místem, kam byste mohli postavit králíkárnu a je ve Vašem dosahu zdroj krmiv (nebo si je můžete opatřit vlastní prací a pílí), tak se na 99% můžete stát úspěšnými chovateli králíků! Než se však pustíte do shánění krmiv, králíkáren a králíků, musíte nejprve vědět, jak na to.

Začnete tím, že si přečtete nějakou odbornou literaturu či prostudujete chovatelské stránky (což právě děláte), kde najdete mnoho zajímavých rad a informací nejen o chovu králíků. Nevíte-li si s něčím rady, napíšete známému chovateli, nebo si pohovořte se sousedem, který králíky chová.

Jestliže již všechno potřebné víte, musíte si zabezpečit chovatelské zařízení, resp. ustájení pro Vaše ušáky - králíkárnu. V případě, že si králíkárnu či králičinec necháte postavit od řemeslníka v okolí, dbejte na to, aby stavba splňovala všechny podmínky. To samé platí v případě, kdy králíkárnu vyrábíte sami.

Dalším bodem jsou krmiva. Budete kupovat nákladné granulované směsi, nebo Vám postačí pouze obilí? Usušíte si seno, nebo ho nakoupíte od nějakého zemědělce? Bude se Vám chtít v létě okopávat řepa či mrkev, nebo budete pohodlní a nebudete toto krmivo v zimě králíkům předkládat? To jsou zásadní otázky - rozhodnutí je však zcela na Vás samotných, většinou Vám s tímto subjektivním problémem nikdo neporadí (více v kapitole o krmivech).

To je úvodem asi tak vše co musíte vědět, pokud vážně přemýšlíte o chovu králíků. Samozřejmě důvodů proč ANO/NE je nespočet, ale pokud nesplňujete tyto zásadní podmínky, měli byste si dobře rozmyslet, zda s chovem začít.

Více informací na stránkách www.kralikar.cz

Nejnovější inzeráty

 • Kastorex

  Kastorex  Vloženo: 27.10.2020 |
  Prodám

  Prodám letošní odchov kastorexů -nar.březen,duben,květen.Cena dohodou.

  Mladoboleslavsko

  tel.732344236

  0 Kč
  Jivina
 • Zakrslý Beran divoce zbarvený

  Zakrslý Beran divoce zbarvený  Vloženo: 26.10.2020 |
  Prodám

  Nabízím k prodeji samečky i samičky plemene ZBdiv narozené v roce 2020. Králíčci jsou čistotní, mazliví a tetovaní. Samozřejmostí je k dostání ke každému králíčkovi rodokmen potvrzrný propouštěním potvrzením. Někteří králíčci jsou bodově ohodnení.

  500 Kč
  Ptice
 • Činčila velká

  Činčila velká  Vloženo: 26.10.2020 |
  Prodám

  Prodám samci i samice činčily velké. Cena 400-600 Kč

  400 Kč
  Frýdek-Místek
 • Zakrslý beran divoce zbarvený a durynský

  Zakrslý beran divoce zbarvený a durynský  Vloženo: 25.10.2020 |
  Prodám

  Vlastimil Šimek

  Nabízíme zakrslé beránky divoce zbarvené a durynské. Samce i králice. Možnost sestavení nepříbuzných párů. Králíci jsou s rodokmenem a tetovaní. Očkovaní. Osobní odběr ve Vlčnově (okr. Uh. Hradiště) či mohu přiblížit do Brna.

  600 Kč
  Senorady
 • Dalmatinský rex černožlutý

  Dalmatinský rex černožlutý  Vloženo: 22.10.2020 |
  Prodám

  Prodám samce do chovu. Osobně v Mírové pod Kozákovem nebo přes ZveraDo.

  600 Kč
  Turnov
 • Prodej Moravský modrý

  Prodej Moravský modrý  Vloženo: 20.10.2020 |
  Prodám

  Prodám králíky Moravský modrý, obojího pohlaví, plemenný chov. Ivan Křešnička, Strakonice, 603 909 690

  Strakonice
 • Malý rex plášťový strakáč černožlutý

  Malý rex plášťový strakáč černožlutý  Vloženo: 20.10.2020 |
  Cena dohodou

  Kateřina Šestáková

  Nabízím k prodeji mladého samečka, narozeného v květnu 2020, nevhodného do dalšího výstavního chovu kvůli velkému zabarvení prsou, jinak naprosto zdravý, očkovaný na mor a myxomatózu. Je moc hodný, zvědavý a bude luxusním mazlíčkem. V dospělosti váha 2 kg, u nás možno vidět i rodiče. Odběr možný ihned osobně u Mělníka, případně mohu zařídit dopravu přes zookurýra. V případě dotazů více informací na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Mělník
 • Prodám kvalitní luční seno – malé lisované balíky

  Prodám kvalitní luční seno – malé lisované balíky  Vloženo: 16.10.2020 |
  Prodám

  Prodám kvalitní luční seno (z roku 2020), BIO, malé lisované balíky o velikosti 80 x 45 x 35 cm a hmotnosti cca 12,5 kg, uskladněno pod přístřeškem. Cena: 50 Kč/balík, celkem asi 230 balíků.

  50 Kč
  Věrovany
 • Prodám BO Žluté

  Prodám BO Žluté  Vloženo: 14.10.2020 |
  Prodám

  Prodám poslední Belgické obry žluté do chovu, tetované a očkované, nar 05/2020, 3x samice ( 1700,-/ks ) a 4x samec ( 1500,-/ks),možnost prodeje i 2ks samce bez tetování, ale z chovného vrhu ( v pořadí 9a10 z vrhu 900,-ks)

  České Zlatníky u Mostu
 • Francouzský beran (FB)

  Francouzský beran (FB)  Vloženo: 14.10.2020 |
  Prodám

  Čtyřměsíční Francouzské berany (FB) bez PP. Váha cca 3kg, cena za kus

  500 Kč
  Konstantinovy Lázně

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena