Jaké plemeno králíka do začátku?

Rozhodování není nikdy lehké, dokonce i zkušení chovatelé a harcovníci dlouho přemýšlí, co dalšího by mohli začít chovat. Nadruhou stranu někdy člověku padne do oka jedno plemeno a učaruje mu, že není o čem jiném přemýšlet.

Vše Vám jistě usnadní vzorník plemen králíků, kde jsou uvedena všechna chovaná plemena, která se u nás vystavují a společně s nimi i jejich vlastnosti a standart. Současně můžete mrknout i na fotografie na internetu nebo zavítat na brzkou výstavu. Než však začnete vybírat a kochat se, popřemýšlejte, s jakým záměrem do chovu králíků vstupujete. Chcete se jen zásobit kvalitním a dietním masem? Budete jezdit po výstavách a stále vylepšovat svůj chov? To jsou jedny z prioritních otázek, které si musíte ujasnit!

V prvém případě doporučuji některé ze středních nebo velkých plemen, reps. vysloveně masné plemeno. Sem patří Vss, Bu, Kal, KuV, Nb, dále ČA, Čv, Mm, BO a mnoho dalších, která se alespoň trochu hodí k chovu na maso či ke křížení.

Pro výstavní účely můžete zvolit opravdu jakékoliv plemeno, třeba i některé výše zmíněné, ale jako nováčci nesmíte nasadit laťku příliš vysoko. Chov některých králíků, zejména pak kresebných je pro začátečníka nesnadný a často je při neúspěchu na výstavách od chovu odradí, zvláště když nemá po boku někoho zkušenějšího. Kromě zmíněných plemen bych na výstavní chov osobně pro začátek doporučil i Nč, Al, Čm, FB a další. Až po nabytí zkušeností zkuste štěstí s kresebným plemenem, např. ČS, AS, Ho, NoS a dalšími, které mají větší nároky, než střední plemena. Výběr je jen a pouze na Vás - nenechte si do něj od nikoho kecat ;-)

Avšak jak jsme si již řekli, někdy je situace taková, že rozhodnutí je jasné - králík se nám buď líbí, nebo ne!

Novinky


Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena