Meklenburský strakáč

Meklenburský strakáč získal své jméno podle německé spolkové země Meklenbursko a jedná se o poměrně nové plemeno.

zdroj: www.kleintiernews.de

zdroj: www.kleintiernews.de

Velikost

Toto plemeno se řadí mezi střední, ale vyniká svou mohutností. Králičí tělo je poměrně zavalité a hlava široká. Končetiny jsou středně dlouhé a silné. Ideálně dlouhé masité uši měří 12,5 až 13, 5 cm. Tělesná hmotnost se pohybuje mezi 4,5 až 5,5 kg.

Zbarvení srsti

Srst obsahuje hustou podsadu a krycí srst, která má délku chlupu 3 cm. Původní barvou kresby těchto králíků byla černá. Postupem času se podařilo vyšlechtit také králíky modré, červené, havanovité, durynské a divoce zbarvené. Králíci divoce zbarveného rázu se dostali do tuzemských chovů teprve nedávno. Oči se liší podle barvy srsti a jsou tak hnědé nebo šedomodré. Kresba meklenburských strakáčů je plášťová a skládá se ze dvou částí:

  • kresba hlavy - hlava bývá většinou celá pokryta kresbou, kromě malé skvrny na čele, které se říká zrcadlo.
  • kresba těla - plášť pokrývá celé králičí tělo. Začíná přibližně v zátylku a směřuje po zádech dolů. Králík má tak bílou pouze náprsenku, břicho, nohy a ocas.

Mláďata

Samice se řadí mezi dobré matky a o mláďata se řádně starají. Po třech měsících musejí být mláďata od matky oddělena. Počet králíčat jednoho vrhu bývá vyrovnaný a narodí se jich většinou 8. Ne všechna narozená mláďata jsou však vhodná pro výstavní účely. Nezřídka se stává, že se narodí jednobarevné tmavé mládě, kterému se říká kominík. Nepřípustná je i opačná varianta - mládě s větším podílem bílé barvy, kterému se říká mlynář. Obě tyto varianty nesplňují kritérium strakatosti a bývají většinou prodáni hobby chovatelům.

Na výstavu vždy putuje čtyřčlenná skupina pocházející z jednoho hnízda nebo dvě dvojice ze dvou vrhů stejných rodičů. Někdy bývá poměrně složité výstavní skupinu uspořádat, protože nevhodných králíků se může narodit většina. 

 

Novinky


Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena