Novozélandský červený

Novozélandští červení králíci, kteří jsou známí především díky své zářivě zrzavé srsti a skvělé povaze, jsou oblíbenými králíky zejména ve střední Evropě.

zdroj: kleinanzeigen.de

Stručná charakteristika

  • velikost: střední

  • hmotnost: 4 až 5 kilo

  • délka života: 5 až 8 let

  • temperament: přátelský, klidný, učenlivý

  • barva: červená

  • vhodný pro: seniory, jednotlivce, rodiny s dětmi i nezkušené chovatele

  • prostředí pro chov: exteriér i interiér

Původ

Ačkoli z názvu by měla být země původu jasná, není tomu tak. Tento králík byl vyšlechtěn v roce 1910 v Kalifornii (USA). Za své jméno vděčí hypotéze, že u jeho zrodu byli králíci dovezení z Nového Zélandu. Tato varianta je ovšem poměrně diskutabilní. Mnohem pravděpodobněji stojí za jeho vznikem plemena zaječí, belgický obr a neušlechtilí načervenalí králíci.

Tělo

Novozélandští červení králíci jsou považováni za střední plemeno, minimální váha dle standartu jsou 4 kila, maximální pak 5. Běžná váha dospělého králíka se pak pohybuje kolem 4,5 kila. Jsou robustní a silně stavění, s poloobloukovitým tvarem těla. Jejich dlouhé, vzpřímené uši jsou vůči tělu a kulaté hlavě velké tak akorát.

Srst

Krátká, červeně zbarvená srst je mimořádně nenáročná na péči. Je normálního typu a není příliš jemná, takže králíky stačí zlehka vykartáčovat jednou týdně.

Barva

Jak už prozrazuje název, barva těchto králíků je povolena pouze v červené pigmentaci. Pyšní se sytým zářivým skořicově červeným odstínem. Jejich břicha jsou krémově béžová a oči mají hnědé.

Ustájení

Mohou být chováni uvnitř i venku. Vhodná klec by měla mít rozměry alespoň 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Zároveň je vhodné dopřát králíkovi i volný pohyb, ať už v oploceném výběhu či pod dozorem na zahradě.

Strava

Základní složkou potravy je kvalitní krmivo a seno. K dostání je mnoho druhů kompletních krmiv. Je třeba králíkovi přidávat i něco na okus, aby jim nepřerostly zuby. Můžete koupit hotové pamlsky a vhodným doplňkem stravy je i čerstvá zelenina.

Rozšíření 

V Čechách respektive na Moravě byl poprvé vystaven v roce 1933. Dnes je v našich končinách novozélandský červený hojně rozšířeným plemenem, se kterým se setkáte téměř na každé chovatelské výstavě.

 

 

střední plemena, Novozélandský červený

Novinky


Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena