Objemná suchá krmiva - seno
Králíci potřebují ke zdárnému vývoji a růstu hned několik složek potravy, bez kterých by nemělo cenu se do chovu pouštět. Nejdůležitější z nich jsou bezesporu objemná krmiva, která obsahují dostatečné množství vlákniny, mají dietetické účinky a tím pádem přispívají ke správné funkci trávicího ústrojí.
Co je objemná suchá píce? Seno!
Objemné krmivo je takové, které ve velkém množství obsahuje minimální množství živin a energie. V našem případě je navíc ještě v suchém stavu, tzn. s minimální vlhkostí. Do této skupiny řadíme vlastně jen dvě krmiva - seno a slámu.
Člověk nemusí být vesničan, aby nevěděl, co je seno. Ale samozřejmě se najdou tací, kteří nemají potřebnou představivost, takže speciálně pro ně: Seno je usušená a vhodně uskladněná tráva (píce), které králíkům zabezpečuje dobré trávení. Na kvalitu sena má velký vliv hned několik faktorů. Je to doba seče, délka sušení, počasí, uskladnění a především botanické složení trávy, kterou sušíme.
Séci by se mělo na začátku květu, kdy je porost nejkvalitnější. Avšak počasí nebo čas nám to nemusí umožnit! Nevadí, trávu můžeme pokosit i později či dříve. V případě, že je tráva vysoká, popř. po odkvětu, znamená to, že sena bude více, ale nižší kvality. Ať tak či tak, musíme brát zřetel zejména na počasí. Usušíme-li seno během čtyř dnů, je to dobrý výsledek. K tomu potřebujeme pěkné počasí - slunce a slabý větřík je přímo ideální. Při takových podmínkách schne seno nejlépe a nejrychleji. Samozřejmě se seno běžně suší i déle, což vůbec nevadí. Pokud ale během sušení zaprší, máme problém. Během prvních dvou dnů se ještě nic moc neděje, avšak zaskočí-li nás déšť ke konci sušení, seno ztrácí značné množství živin, které déšt vylouhuje, následkem čehož seno žloutne. To je známka nepříliš vysoké kvality našeho snažení.
Po usušení uskladníme seno na vhodném místě - v seníku, na půdě, apod. Dbáme na to, aby v prvních dnech po uklizení nebylo navrstveno na velkých hromadách a nebylo udusáno. Mělo by být volně rozložené na co největší ploše, aby ještě více proschlo.

Jak poznáte, že jste seno dobře usušili a uskladnili? Takové seno krásně voní, je zelené, při proklepání se z něj nepráší. Nekvalitní seno je naopak nažloutné, příliš vábně nevoní, králík se do něj po předložení nepohrne. Nutno upozornit, že se seno nesmí ihned po usušení zkrmovat, jelikož nadýmá. Proto je nutné počkat minimálně šest týdnů, aby řádně vyfermentovalo!
Nejkvalitnějším senem je seno vojtěškové, které má ovšem zvýšené nároky na sušení i uskladnění. Navíc pěstování vojtěšky není nejjednodušší. Dalším kvalitním senem je seno jetelové nebo jetelotravní, které má podobné nároky na sušení jako vojtěška. O sušení i pěstování těchto plodin čtěte zde.
Klasika - luční seno
Nejběžnější je ovšem seno luční, které při včasném a rychlém usušení také nabízí kvalitní krmení. Právě u lučního sena má na jeho kvalitu vliv botanické složení trav. Na loukách roste celá řada bylin, většina z nich pro králíky prospěšná a zvyšující kvalitu sena. Leč najdou se i jedovaté rostliny, které by při podání ve větším množství nedělaly dobrotu. Jde např. o bolehlav, pryskyřník, vlašťovičník, přesličku, rulík, durman a další nebezpečné byliny.
Na zimu sušíme i poněkud netradiční píci, např. kopřivy, které mají výborný vliv na laktaci samic a zdravotní stav všech kategorií králíků (zejména pak mladých okolo odstavu), a také mrkvovou nať, která v zimě a na podzim povzbuzuje králičí libido.
Sláma jako podestýlka
Co se slámy týče, její kvalita není rozhodující. Sláma slouží ve velké míře jako podestýlka, zdroj tepla pohlcující vlhkost a udržující v kotci relativní čistotu. Jakou slámu budete používat je čiště na Vás. Obecně se doporučuje sláma pšeničná, která lépe pohlcuje vlhkost než slámy z jiných obilovin. Mě nadruhou stranu zklamala - králíci po ní měli nateklé oči, slzeli. Proto používám kvalitní ječnou slámu, kterou navíc králíci po nastlání s chutí žerou. Z tohoto důvodu ji jednou za pár dní přidávám společně se senem jako píci.