Objemná suchá krmiva - seno

Králíci potřebují ke zdárnému vývoji a růstu hned několik složek potravy, bez kterých by nemělo cenu se do chovu pouštět. Nejdůležitější z nich jsou bezesporu objemná krmiva, která obsahují dostatečné množství vlákniny, mají dietetické účinky a tím pádem přispívají ke správné funkci trávicího ústrojí.

Co je objemná suchá píce? Seno!

Objemné krmivo je takové, které ve velkém množství obsahuje minimální množství živin a energie. V našem případě je navíc ještě v suchém stavu, tzn. s minimální vlhkostí. Do této skupiny řadíme vlastně jen dvě krmiva - seno a slámu.

Člověk nemusí být vesničan, aby nevěděl, co je seno. Ale samozřejmě se najdou tací, kteří nemají potřebnou představivost, takže speciálně pro ně: Seno je usušená a vhodně uskladněná tráva (píce), které králíkům zabezpečuje dobré trávení. Na kvalitu sena má velký vliv hned několik faktorů. Je to doba seče, délka sušení, počasí, uskladnění a především botanické složení trávy, kterou sušíme.

Séci by se mělo na začátku květu, kdy je porost nejkvalitnější. Avšak počasí nebo čas nám to nemusí umožnit! Nevadí, trávu můžeme pokosit i později či dříve. V případě, že je tráva vysoká, popř. po odkvětu, znamená to, že sena bude více, ale nižší kvality. Ať tak či tak, musíme brát zřetel zejména na počasí. Usušíme-li seno během čtyř dnů, je to dobrý výsledek. K tomu potřebujeme pěkné počasí - slunce a slabý větřík je přímo ideální. Při takových podmínkách schne seno nejlépe a nejrychleji. Samozřejmě se seno běžně suší i déle, což vůbec nevadí. Pokud ale během sušení zaprší, máme problém. Během prvních dvou dnů se ještě nic moc neděje, avšak zaskočí-li nás déšť ke konci sušení, seno ztrácí značné množství živin, které déšt vylouhuje, následkem čehož seno žloutne. To je známka nepříliš vysoké kvality našeho snažení.

Po usušení uskladníme seno na vhodném místě - v seníku, na půdě, apod. Dbáme na to, aby v prvních dnech po uklizení nebylo navrstveno na velkých hromadách a nebylo udusáno. Mělo by být volně rozložené na co největší ploše, aby ještě více proschlo.

 

Jak poznáte, že jste seno dobře usušili a uskladnili? Takové seno krásně voní, je zelené, při proklepání se z něj nepráší. Nekvalitní seno je naopak nažloutné, příliš vábně nevoní, králík se do něj po předložení nepohrne. Nutno upozornit, že se seno nesmí ihned po usušení zkrmovat, jelikož nadýmá. Proto je nutné počkat minimálně šest týdnů, aby řádně vyfermentovalo!

Nejkvalitnějším senem je seno vojtěškové, které má ovšem zvýšené nároky na sušení i uskladnění. Navíc pěstování vojtěšky není nejjednodušší. Dalším kvalitním senem je seno jetelové nebo jetelotravní, které má podobné nároky na sušení jako vojtěška. O sušení i pěstování těchto plodin čtěte zde.

Klasika - luční seno

Nejběžnější je ovšem seno luční, které při včasném a rychlém usušení také nabízí kvalitní krmení. Právě u lučního sena má na jeho kvalitu vliv botanické složení trav. Na loukách roste celá řada bylin, většina z nich pro králíky prospěšná a zvyšující kvalitu sena. Leč najdou se i jedovaté rostliny, které by při podání ve větším množství nedělaly dobrotu. Jde např. o bolehlav, pryskyřník, vlašťovičník, přesličku, rulík, durman a další nebezpečné byliny.

Na zimu sušíme i poněkud netradiční píci, např. kopřivy, které mají výborný vliv na laktaci samic a zdravotní stav všech kategorií králíků (zejména pak mladých okolo odstavu), a také mrkvovou nať, která v zimě a na podzim povzbuzuje králičí libido.

Sláma jako podestýlka

Co se slámy týče, její kvalita není rozhodující. Sláma slouží ve velké míře jako podestýlka, zdroj tepla pohlcující vlhkost a udržující v kotci relativní čistotu. Jakou slámu budete používat je čiště na Vás. Obecně se doporučuje sláma pšeničná, která lépe pohlcuje vlhkost než slámy z jiných obilovin. Mě nadruhou stranu zklamala - králíci po ní měli nateklé oči, slzeli. Proto používám kvalitní ječnou slámu, kterou navíc králíci po nastlání s chutí žerou. Z tohoto důvodu ji jednou za pár dní přidávám společně se senem jako píci.

Nejnovější inzeráty

 • Kastorex

  Kastorex  Vloženo: 27.10.2020 |
  Prodám

  Prodám letošní odchov kastorexů -nar.březen,duben,květen.Cena dohodou.

  Mladoboleslavsko

  tel.732344236

  0 Kč
  Jivina
 • Zakrslý Beran divoce zbarvený

  Zakrslý Beran divoce zbarvený  Vloženo: 26.10.2020 |
  Prodám

  Nabízím k prodeji samečky i samičky plemene ZBdiv narozené v roce 2020. Králíčci jsou čistotní, mazliví a tetovaní. Samozřejmostí je k dostání ke každému králíčkovi rodokmen potvrzrný propouštěním potvrzením. Někteří králíčci jsou bodově ohodnení.

  500 Kč
  Ptice
 • Činčila velká

  Činčila velká  Vloženo: 26.10.2020 |
  Prodám

  Prodám samci i samice činčily velké. Cena 400-600 Kč

  400 Kč
  Frýdek-Místek
 • Zakrslý beran divoce zbarvený a durynský

  Zakrslý beran divoce zbarvený a durynský  Vloženo: 25.10.2020 |
  Prodám

  Vlastimil Šimek

  Nabízíme zakrslé beránky divoce zbarvené a durynské. Samce i králice. Možnost sestavení nepříbuzných párů. Králíci jsou s rodokmenem a tetovaní. Očkovaní. Osobní odběr ve Vlčnově (okr. Uh. Hradiště) či mohu přiblížit do Brna.

  600 Kč
  Senorady
 • Dalmatinský rex černožlutý

  Dalmatinský rex černožlutý  Vloženo: 22.10.2020 |
  Prodám

  Prodám samce do chovu. Osobně v Mírové pod Kozákovem nebo přes ZveraDo.

  600 Kč
  Turnov
 • Prodej Moravský modrý

  Prodej Moravský modrý  Vloženo: 20.10.2020 |
  Prodám

  Prodám králíky Moravský modrý, obojího pohlaví, plemenný chov. Ivan Křešnička, Strakonice, 603 909 690

  Strakonice
 • Malý rex plášťový strakáč černožlutý

  Malý rex plášťový strakáč černožlutý  Vloženo: 20.10.2020 |
  Cena dohodou

  Kateřina Šestáková

  Nabízím k prodeji mladého samečka, narozeného v květnu 2020, nevhodného do dalšího výstavního chovu kvůli velkému zabarvení prsou, jinak naprosto zdravý, očkovaný na mor a myxomatózu. Je moc hodný, zvědavý a bude luxusním mazlíčkem. V dospělosti váha 2 kg, u nás možno vidět i rodiče. Odběr možný ihned osobně u Mělníka, případně mohu zařídit dopravu přes zookurýra. V případě dotazů více informací na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Mělník
 • Prodám kvalitní luční seno – malé lisované balíky

  Prodám kvalitní luční seno – malé lisované balíky  Vloženo: 16.10.2020 |
  Prodám

  Prodám kvalitní luční seno (z roku 2020), BIO, malé lisované balíky o velikosti 80 x 45 x 35 cm a hmotnosti cca 12,5 kg, uskladněno pod přístřeškem. Cena: 50 Kč/balík, celkem asi 230 balíků.

  50 Kč
  Věrovany
 • Prodám BO Žluté

  Prodám BO Žluté  Vloženo: 14.10.2020 |
  Prodám

  Prodám poslední Belgické obry žluté do chovu, tetované a očkované, nar 05/2020, 3x samice ( 1700,-/ks ) a 4x samec ( 1500,-/ks),možnost prodeje i 2ks samce bez tetování, ale z chovného vrhu ( v pořadí 9a10 z vrhu 900,-ks)

  České Zlatníky u Mostu
 • Francouzský beran (FB)

  Francouzský beran (FB)  Vloženo: 14.10.2020 |
  Prodám

  Čtyřměsíční Francouzské berany (FB) bez PP. Váha cca 3kg, cena za kus

  500 Kč
  Konstantinovy Lázně

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena