Šťavnatá krmiva

Kdo by neznal pohádku o veliké řepě, která je snem každého zahrádkáře i chovatele králíků. Nyní se zrovna s řepou, resp. všemi okopaninami králíkům chutícími seznámíme. Těmito krmivy můžeme krmit do celý rok, nejčastěji však v zimě, kdy jsou cenným zdrojem vitamínů a zpestřují ušákům jejich jídelníček. Musí však být, stejně jako každé jiné krmivo, v bezvadném stavu, nenahnilé, nenamrzlé, atd.

Zpravidla se stává, že si chovatel nevšimne (nebo nechce všimnout), že je plodina ohnilá nebo namrzla a stejně ji dá do kotce. Nemůže se pak divit, když se mu chov nedaří.

Jak již název napovídá, šťavnatá mají vysoký obsah vody, proto při jejich podávání může znatelně klesnout spotřeba vody v napáječce - nelekněte se, je to normální. To samé platí např. při podávání zelené píce namísto sena. Nutno též připomenout, že se musí s jejich množstvím opatrně - v případě zkonzumování nadměrného množství dochází k průjmům.

Řepa, mrkev, brambory

Již zmíněná krmná řepa je asi nejrozšířenější a nejideálnější okopaninou v chovu králíků. Dalšími řepami jsou cukrovka, vodnice a červená řepa, které jsou méně vhodné a doporučuje se je podávat v malém množství, navíc je nutné králíky na ně navykat. Řepu podáváme především chovný kusům, březím a kojícím samicím a králíkům ve výkrmu.

Krmná mrkev (i obyčejná) je dalším výborným krmivem. Má mnohem více vitamínů (třeba beta karoten) a prospěšných látek, než řepa, dobré dietetické účinky a vliv na kvalitu srsti. Navíc je možné obyčejnou mrkev použít u zatvrzelých samic k vyvolání říje. Mrkev je vhodná pro všechny kategorie králíků. Máme-li čas, můžeme speciálně pro mladé králíky okolo odstavu vypěstovat karotku, která je ještě o stupeň kvalitnější, než mrkev.

Indiáni by nás asi seřezali, kdybychom zapomněli na brambory. Ty se řadí mezi výkrmové krmivo (stejně jako ječmen a kukuřice majívysoký obsah škrobu) a proto s nimi krmíme hlavně králíky od třetího měsíce stáří. Podávají se jak syrové, tak i vařené v míchanici se šrotem, kopřivami, nastrouhanou řepou, či jinými surovinami. Vařené můžeme v malém množství podat kojícím samicím, zvýší laktaci, ale nesmíme to přehnat. Vysoké množství může způsobit parézu zažívacího ústrojí, která bývá smrtelná. Je třeba upozornit, že na hlízách brambor nesmí být klíčky - jsou jedovaté.

 

Co takhle rozumně zaexperimentovat s topinambury?

O topinamburech jsem se již zmiňoval v předešlých kapitolách. Jsou vhodné zejména pro mladé králíky před a po odstavu, jelikož obsahují cukr inulín a ten napomáhá správnému trávení, zlepšuje peristlatiku střev a tím pádem se snižuje riziko úhynu. Topinambur v každém případě doporučuji.

Osobní zkušenost mám i s krmnou kapustou, která výborně roste a králíci by se jí snad užrali! Navíc vydrží až do prvních mrazů a můžeme ji krmit i v listopadu a prosinci. Nesmí se to však přehnat, má projímavé účinky.

Neskončím, aniž bych nepřipomněl jablka, která můžeme králíkům poskytnout koncem léta i v zimě, pokud je uskladníme. Celer, který je vzhledem k vysokému obsahu vitamínu E vhodný pro zatvrzelé samice, uspíší vyvolání říje.

A proč vůbec králíkům dopřáváme tyto plodiny? Všechny svým vysokým obsahem vody zvyšují produkci mléka u kojících samic, chuť k žrádlu a tím pádem i využití živin, což chovu a králíkům samotným jen prospívá.

Nejnovější inzeráty

 • Kastorex

  Kastorex  Vloženo: 27.10.2020 |
  Prodám

  Prodám letošní odchov kastorexů -nar.březen,duben,květen.Cena dohodou.

  Mladoboleslavsko

  tel.732344236

  0 Kč
  Jivina
 • Zakrslý Beran divoce zbarvený

  Zakrslý Beran divoce zbarvený  Vloženo: 26.10.2020 |
  Prodám

  Nabízím k prodeji samečky i samičky plemene ZBdiv narozené v roce 2020. Králíčci jsou čistotní, mazliví a tetovaní. Samozřejmostí je k dostání ke každému králíčkovi rodokmen potvrzrný propouštěním potvrzením. Někteří králíčci jsou bodově ohodnení.

  500 Kč
  Ptice
 • Činčila velká

  Činčila velká  Vloženo: 26.10.2020 |
  Prodám

  Prodám samci i samice činčily velké. Cena 400-600 Kč

  400 Kč
  Frýdek-Místek
 • Zakrslý beran divoce zbarvený a durynský

  Zakrslý beran divoce zbarvený a durynský  Vloženo: 25.10.2020 |
  Prodám

  Vlastimil Šimek

  Nabízíme zakrslé beránky divoce zbarvené a durynské. Samce i králice. Možnost sestavení nepříbuzných párů. Králíci jsou s rodokmenem a tetovaní. Očkovaní. Osobní odběr ve Vlčnově (okr. Uh. Hradiště) či mohu přiblížit do Brna.

  600 Kč
  Senorady
 • Dalmatinský rex černožlutý

  Dalmatinský rex černožlutý  Vloženo: 22.10.2020 |
  Prodám

  Prodám samce do chovu. Osobně v Mírové pod Kozákovem nebo přes ZveraDo.

  600 Kč
  Turnov
 • Prodej Moravský modrý

  Prodej Moravský modrý  Vloženo: 20.10.2020 |
  Prodám

  Prodám králíky Moravský modrý, obojího pohlaví, plemenný chov. Ivan Křešnička, Strakonice, 603 909 690

  Strakonice
 • Malý rex plášťový strakáč černožlutý

  Malý rex plášťový strakáč černožlutý  Vloženo: 20.10.2020 |
  Cena dohodou

  Kateřina Šestáková

  Nabízím k prodeji mladého samečka, narozeného v květnu 2020, nevhodného do dalšího výstavního chovu kvůli velkému zabarvení prsou, jinak naprosto zdravý, očkovaný na mor a myxomatózu. Je moc hodný, zvědavý a bude luxusním mazlíčkem. V dospělosti váha 2 kg, u nás možno vidět i rodiče. Odběr možný ihned osobně u Mělníka, případně mohu zařídit dopravu přes zookurýra. V případě dotazů více informací na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Mělník
 • Prodám kvalitní luční seno – malé lisované balíky

  Prodám kvalitní luční seno – malé lisované balíky  Vloženo: 16.10.2020 |
  Prodám

  Prodám kvalitní luční seno (z roku 2020), BIO, malé lisované balíky o velikosti 80 x 45 x 35 cm a hmotnosti cca 12,5 kg, uskladněno pod přístřeškem. Cena: 50 Kč/balík, celkem asi 230 balíků.

  50 Kč
  Věrovany
 • Prodám BO Žluté

  Prodám BO Žluté  Vloženo: 14.10.2020 |
  Prodám

  Prodám poslední Belgické obry žluté do chovu, tetované a očkované, nar 05/2020, 3x samice ( 1700,-/ks ) a 4x samec ( 1500,-/ks),možnost prodeje i 2ks samce bez tetování, ale z chovného vrhu ( v pořadí 9a10 z vrhu 900,-ks)

  České Zlatníky u Mostu
 • Francouzský beran (FB)

  Francouzský beran (FB)  Vloženo: 14.10.2020 |
  Prodám

  Čtyřměsíční Francouzské berany (FB) bez PP. Váha cca 3kg, cena za kus

  500 Kč
  Konstantinovy Lázně

Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2020 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena