Velký světlý stříbřitý

Řadí se k nejstarším kulturním plemenům. Je také velmi oblíbené nejen v zahraničí, ale i u nás. Toto plemeno bylo známo už v roce 1730. Bylo vyšlechtěno z původních francouzských plemen, jako byl králík francouzský a králík šampaňský, která měla také stříbřité zbarvení.

Cílem šlechtění bylo vyšlechtit masné plemeno s velkou a kvalitní kožkou.

Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4,5 – 5,5 kg. Barva srsti je typicky stříbřitá. Toto zbarvení vytváří střídání bílých, černých a modravých chlupů. Mláďata se rodí celá černá a následně se začínají vystřibřovat. Čím je kožešina více stříbřitá, tím se považuje za hodnotnější.

Tělo je typického masného typu, válcovité se širokým hrudníkem a silnými končetinami. Samice jsou plodné a jsou to dobré matky. Jedinci jsou náročnější na krmení, ale při splnění požadavků na výživu poskytují dobrou masnou užitkovost.

Měsíční přírůstky hmotnosti:

Měsíc           1.         2.         3.         4.         5.         6.         7.         8.

Kg              0,5       1,3       2,2       2,8       3,4       3,8       4,1       4,5

 

Počátkem roku 1967 skupina chovatelů ze severní Moravy a Slezska iniciovala založení klubu chovatelůKlubová a plemenářská práce zahrnuje, podobně jako v některých dalších klubech, zásadní plemenářská opatření – výběr nejlepších zvířat, typizaci, liniovou plemenitbu, vyhodnocení nejkvalitnějších plemeníků.

Inzeráty na toto plemene naleznete ZDE.

střední plemena, Velký světlý stříbřitý, VSS

Novinky


Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena