Burgundský králík

Patří do skupiny středních plemen původem z Francie z oblasti Champagne z kraje burgundského, což v překladu znamená plavý z Burgundska. Z Francie se burgundský králík rozšířil do celé Evropy. Ve vzorníku se objevil v roce 1914. Uznané bylo v roce 1919, do Československa bylo za účelem faremního chovu dovezeno v roce 1970 z Dánska.

Burgundský králík vyniká rychlým růstem a při dobrém krmení mláďata dosahují živé hmotnosti 3–3,20 kg již ve čtyřech měsících. Váha dle platného standartu je od 4,00 - 5,00 kg. Často mají váhu daleko vyšší.

Králík burgundský má mírně zavalité tělo, poněkud delší, se silným osvalením pánevní partie. Hlava tohoto plemene má širší čelní i nosní partii, u samců jsou výrazně vyvinuty skráně. Uši má burgundský králík masitější, lžičkovitě otevřené, na koncích zaoblené, ale jemnější, jejich délka je 11,5-13 cm. Končetiny jsou jemnější, s polovzpřímeným postojem.

Srst má burgundský králík hustou v podsadě, má výrazné, avšak nikoliv husté pesíky. Délka krycího chlupu se pohybuje kolem 3 centimetrů. Barva krycího chlupu je žlutočervená, žlutý odstín má přednost. Oční kroužky, skráňová obruba, vnitřní strany končetin, břicho a spodina pírka jsou světle krémové. Skvrny u pohlaví jsou výrazně bledě červené. Žlutočervená barva se má stejně rozkládat po celém těle včetně hlavy, uší a končetin. Očí má burgundský králík hnědé, drápy tmavě rohovité.

Barva podsady je nepatrně světlejší než barva krycího chlupu, sahá až ke kůži.

Barva Burgundského králíka  je mnohem jasnější než Saského zlatého králíka a červeného Novozélandského

Plemeno je oblíbené i proto, že se hodí ke křížení s jinými králíky, kteří jsou také chováni kvůli masu. Chovatelé, kteří se nezabývají čistokrevným chovem, je zpravidla kříží právě s kalifornskými králíky, což má vliv na rychlé přírůstky a zmasilost králíčat. Samičky burgundského králíka jsou výborné matky

střední plemena

Novinky


Kontakt - Ing. Tomáš Ondrouch | Myslejovice č. 141, 798 05 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 - KraliciNaProdej.cz | Všechna práva vyhrazena