Holíčský modrý

Holíčský modrý

Malé slovenské plemeno králíka s šedomodrou hustou krátkou srstí a sympaticky zavalitým tělem – to je holíčský modrý. Ačkoli toto plemeno bylo uznáno už v roce 1975, čeští chovatelé si ho začínají více všímat až nyní.

Historie plemene

Holíčský modrý patří mezi šest slovenských národních plemen králíků. Vyšlechtěn byl Imrichem Vankem z města Holíče, odtud také pochází jeho název. Holíčský modrý vznikl vlastně náhodou – vyštěpil se ve vrhu sivomodrého rexe, jehož šlechtění se Vanek věnoval. Za samostatné plemeno byl uznán v roce 1975. Navzdory svým mnoha atraktivním vlastnostem nikdy nezískal na přílišné popularitě, výjimkami jsou jen jeho domovské Slovensko a Německo. V Česku jde stále spíše o raritní plemeno, ačkoli se o něj zajímá stále více chovatelů – tradičně jsou u nás oblíbenější větší modrá plemena.

Vzhled a povaha

Hmotnost dospělých jedinců tohoto plemene se pohybuje kolem dvou a půl až tří a půl kilogramů, tělo je zavalité, válcovitého tvaru a kvalitně osvalené. Holíčský modrý má jednolitou ocelově modrou lesklou barvu bez výraznějších přechodů nebo skvrn (příměs bílých chlupů nebo melíru je vadou), vzpřímené uši a velké světlé oči s tmavomodrou duhovkou. Hlava samic je jemnější. Co se týče povahy, jde o vhodného domácího mazlíčka, který bude ve vhodných podmínkách krotký a důvěřivý a uvítá kontakt s dalšími králíky i lidmi. Toto plemeno nemá žádné zvláštní nároky, postačí řídit se obecnými doporučeními pro chov králíků.

Cena a dostupnost

V případě zájmu je vhodné opatřit si králíka od ověřeného a spolehlivého slovenského (nebo podle vzdálenosti německého) chovatele. Těch slovenských by momentálně mělo být asi devět. Cena holíčského modrého se pohybuje přibližně od 500 Kč do 3000 Kč.

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Králici na prodej