Činčila velká

Činčila velká

Toto střední plemeno bylo vyšlechtěno v Německu a Anglii z Činčily malé. Hlavním cílem tohoto šlechtění nebylo zvýšit masnou užitkovost, ale zvětšit kožku. Tato králičí kožka měla nahradit kožešinu činčily pravé, což je hlodavec, který žije v jihoamerických Andách.

Kožešina tohoto zvířete byla velmi drahá, a proto měla být jako náhrada poskytnuta kožka činčily velké. Toto nově vyšlechtěné plemeno se setkalo s velkým zájmem chovatelů.

Hmotnost dospělých zvířat je 4,5 – 5,5 kg. Tělo je mírně zavalité se širokou hrudí. Na hlavě se nachází mírný klabonos. Uši jsou poměrně velké, masité, s tmavými konci. U králic se mžeme občas setkat s lalokem, který se nachází na krku.

Základní zbarvení je šedé s modrou podsadou a bílou mezibarvou. Tato kombinace vytváří tzv. housenkování. Plemeno je plodné s dobrými růstovými vlastnostmi. Díky těmto vlastnostem je toto plemeno oblíbené mezi drobnochovateli.

V dnešní době je chováno především pro masnou produkci, nikoliv pro svou kožešinu. Mnoho chovatelů tohoto plemene využívá pro meziplemenné křížení s jinými plemeny králíků (KalifornskýBurgundskýZemplínský aj.), kde se projevuje heterozní efekt – dobrá vzrůstovost potomků.

V červnu 1963 byl založen klub chovatelů činčil velkých a v současné době má klub 76 členů. Celá činnost klubu je zaměřena na zlepšení exteriéru a zkvalitnění chovu.

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Králici na prodej