Meklenburský strakáč

Meklenburský strakáč

Meklenburský strakáč získal své jméno podle německé spolkové země Meklenbursko a jedná se o poměrně nové plemeno.

Velikost

Toto plemeno se řadí mezi střední, ale vyniká svou mohutností. Králičí tělo je poměrně zavalité a hlava široká. Končetiny jsou středně dlouhé a silné. Ideálně dlouhé masité uši měří 12,5 až 13, 5 cm. Tělesná hmotnost se pohybuje mezi 4,5 až 5,5 kg.

Zbarvení srsti

Srst obsahuje hustou podsadu a krycí srst, která má délku chlupu 3 cm. Původní barvou kresby těchto králíků byla černá. Postupem času se podařilo vyšlechtit také králíky modré, červené, havanovité, durynské a divoce zbarvené. Králíci divoce zbarveného rázu se dostali do tuzemských chovů teprve nedávno. Oči se liší podle barvy srsti a jsou tak hnědé nebo šedomodré. Kresba meklenburských strakáčů je plášťová a skládá se ze dvou částí:

  • kresba hlavy – hlava bývá většinou celá pokryta kresbou, kromě malé skvrny na čele, které se říká zrcadlo.
  • kresba těla – plášť pokrývá celé králičí tělo. Začíná přibližně v zátylku a směřuje po zádech dolů. Králík má tak bílou pouze náprsenku, břicho, nohy a ocas.

Mláďata

Samice se řadí mezi dobré matky a o mláďata se řádně starají. Po třech měsících musejí být mláďata od matky oddělena. Počet králíčat jednoho vrhu bývá vyrovnaný a narodí se jich většinou 8. Ne všechna narozená mláďata jsou však vhodná pro výstavní účely. Nezřídka se stává, že se narodí jednobarevné tmavé mládě, kterému se říká kominík. Nepřípustná je i opačná varianta – mládě s větším podílem bílé barvy, kterému se říká mlynář. Obě tyto varianty nesplňují kritérium strakatosti a bývají většinou prodáni hobby chovatelům.

Na výstavu vždy putuje čtyřčlenná skupina pocházející z jednoho hnízda nebo dvě dvojice ze dvou vrhů stejných rodičů. Někdy bývá poměrně složité výstavní skupinu uspořádat, protože nevhodných králíků se může narodit většina. 

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Králici na prodej