Sallander

Sallander

Plemeno Sallander je momentálně jedno z nepopulárnějších plemen králíků v Evropě. Plemeno vyšlechtil uznávaný holandský posuzovatel a chovatel D.J. Kuiper z města Olst v provincii Salland. Ve svém chovu křížil durynské králíky s činčilovými a také použil zakrslé kuní králíky.

Plemeno bylo uznané v Holandsku již v roce 1975. K výraznému nárůstu popularity došlo až po Evropské výstavě v Metách (2015), kdy byli vystaveni velmi kvalitní jedinci od francouzského chovatele Frédérica Steibela. 

Sallander patří mezi střední plemeno králíků a hmotnost se pohybuje mezi 3,25 až 4,00 kg. Hlavním znakem je netypické zbarvení tohoto plemene. Takové zbarvení je zcela novinkou u králíkářů. Některým může zbarvení připomínat barvu bílé kávy s tmavou kresbou.

V roce 2019 byl Sallander u nás vystaven na Celostátní výstavě v Přerově jako novošlechtění a byly vystaveny 4 králíci. Novošlechtěním se v ČR zabývá Ing. Josef Blokeš. Na Slovensku bylo toto plemeno uznáno ve vzorníku v roce 2016. Na Celostátní výstavě v Nitře v roce 2019 byly vystaveny tři kolekce (12 králíků) a nejlepší kolekce získala 380 bodů.

Rozšíření tohoto plemene se ukáže v následujících letech. Důležité bude určitě zopakovat na Evropské výstavě prezentaci velmi kvalitních kusů. Velice zajímavé by bylo vidět na Evropské výstavě u tohoto plemene zastoupení chovatelů z Česka nebo Slovenska.

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Králici na prodej